SK Olbramovice v roce 2019

24.12.2019

V roce 2019 oslavil SK Olbramovice 85 let své existence. I když se nám dařilo na více frontách, nejde tento příspěvek nezačít připomenutím úspěšných výkonů našeho A‑týmu v tomto roce, zejména v jeho první polovině. Do jarní části sezony 2018/2019 vstupoval na 2. příčce okresního přeboru s 5-ti bodovou ztrátou za vedoucím Týncem n. Sázavou. Jaro ale patřilo našemu týmu, který během něj poztrácel pouhých šest bodů za tři remízy. Díky skvělému startu záhy tabulky vedl, a prakticky po celé jaro na její špici nikoho jiného nepustil. Klíčovými zápasy pro tento stav byla zejména neuvěřitelná a šťastná remíza v bláznivém zápase v Křivsoudově, a především nezapomenutelný domácí zápas s Týncem n. Sázavou, který naši jasně ovládli 7:4. Tento zápas rovněž nesl podtitul "Fotbal pro Marušku", neboť veškeré vstupné spolu s finančním darem SK Olbramovice byl věnován na podporu zraněné Marušky Buriánkové ze Zahradnic. Jsou chvíle, kdy jde i fotbal na chvíli stranou...

Právě po úspěšném zápase s Týncem n. Sázavou se začalo poprvé výrazněji mluvit o případném postupu do krajské I. B třídy. Ten se nakonec po vítězných zápasech v posledních dvou kolech skutečně stal realitou. Uzavřel se tak 14-ti letý kruh, během kterého SK Olbramovice poprvé v moderní historii postoupil do krajské soutěže, ze které pak během 8 let sestoupil až do III. třídy, aby posléze výrazně omlazený tým dobyl zpět ztracené pozice a přes okresní přebor se do I. B třídy zase vrátil. Jádro tohoto vítězného týmu v drtivé většině prošlo naší mládeží, hraje spolu už dlouho pohromadě a věřme, že nejlepší léta na něj ještě čekají. Myslím, že můžeme být právem hrdí na to, že fotbal hrajeme převážně s domácími hráči, kteří jím od mládí procházeli a mají tak ke klubu vztah.

V závěru jarní části naši hráči ještě usilovali o vítězství v poháru OFS Benešov, ale z finále s Postupicemi odešli dvakrát těsně poraženi. V letní přípravě pak naši již potřetí za sebou ovládli domácí turnaj konaný jako Memoriál Jaroslava Chudlářského, který je již dlouhá léta zavedenou sportovní i společenskou akcí.

V nedávno skončené podzimní části se náš klub rozkoukával a sbíral zkušenosti v krajské soutěži. Některé zápasy mu vyšly náramně, v jiných naopak přišly nepříjemné porážky. Po konci podzimu patří našemu týmu 11. místo ze 14. účastníků s náskokem 10 bodů na nejbližší pronásledovatele a naopak s 3 bodovou ztrátou na místo 8.

B tým působí v našem klubu především jako možnost herního vytížení pro mladší hráče, širší kádr A‑týmu a hráče, kteří prostě na vyšší úroveň fotbalu nemají, ale i přesto jej mají rádi. Je tak důležitější, než jsou si mnozí schopni nebo ochotni přiznat. Sezonu 2018/2019 zakončil na 3. místě ve IV. B třídě a po podzimní části současné sezony na něj ve vyrovnaném středu tabulky zbývá 8. místo z 10 účastníků.

Co se týče mládeže, v našem klubu v současnosti působí družstva mladších žáků, starší přípravky a mladší přípravky. Všechna mládežnická družstva fungují velice dobře a pokračují tak v tradici, se kterou kdysi před 85 lety SK Olbramovice vznikl. Tehdy totiž v jeho zakládající listině stálo: byl založen "Sportovní klub" kde by měla mládež příležitost se vychovávati v duchu sportovním a udržovati si tělesnou zdatnost a lásku k vlasti. Výsledky jsou v těchto kategoriích vedlejší (v některých případech dokonce dle rozhodnutí FAČR nedostupné), přesto můžeme uvést, že naše mládež si vůbec nevede špatně. Rádi bychom zde uvedli, že máme i fotbalisty dorosteneckého věku, ti však již několik let v Olbramovicích, bohužel, nepůsobí kvůli nedostatku hráčů. Tato skutečnost se dá však označit jako celoplošný popř. celospolečenský problém.

Závěrem ještě uveďme, že k 30. 11. 2019 evidujeme v SK Olbramovice 195 členů, z toho 89 členů je mládež do 18 let (i když ne všichni hráči jsou aktivní, popř. hrají v jiných klubech). Je tedy vidět, že náš klub je v dobré kondici a má světlou budoucnost. Přejme mu, ať je co nejdelší a trvá více, než dalších 85 let.