HISTORIE

Sportovní klub Olbramovice byl založen roku 1934 a jako první z jeho oddílu vznikl právě fotbal. Předsedou klubu byl zvolen místní statkář Karel Pollak, po kterém se dnes jmenuje místní obecní dům. K. Pollak nechal na své louce pod státní silnicí u Zákosteleckého rybníka zbudovat první fotbalové hřiště. To bylo slavnostně otevřeno 6. května 1934 zápasem mezi SK Olbramovice a SK Bystřice (předzápas obstaraly "B" mužstva Olbramovic a Votic). Sportovní klub Olbramovice si hned od svého vzniku vedl velmi dobře a kromě fotbalového oddílu brzy vznikly oddíly další, jako stolní tenis, volejbal, cyklistika, lehká atletika a později i hokej.

V časech 2. světové války představoval jedno z hlavních rozptýlení pro olbramovické občany, zejména díky své kulturní činnosti. Někteří z činovníků klubu za tyto aktivity doplatili, a to dokonce i svými životy...

Po skončení 2. světové války činnost plně obnovil Sportovní klub i místní Sokol, což vyústilo až ke sloučení těchto organizací a vzniku Tělocvičné jednoty Sokol Olbramovice dne 17. května 1948. Spolupráce obou sportovních organizací ale fungovala již před tímto datem, neboť v roce 1946 společně, ještě s místními hasiči, vybudovali nové fotbalové hřiště za "Floriánovými". Na tomto hřišti však byly kabiny postaveny až roku 1967. Do té doby se hráči museli buď převlékat ve volné přírodě  nebo chodit v dresech přímo z domova. V roce 1978 pracovaly pod TJ Sokol Olbramovice oddíly fotbalu, hokeje a stolního tenisu.

V roce 1990 došlo k roztržení SK a Sokola a od té doby existuje SK Olbramovice opět jako samostatná organizace

V roce 2003 bylo hřiště rekonstruováno do přibližně dnešní podoby (snížení hrací plochy pod úroveň kabin). O tři roky později bylo zbudováno tréninkové hřiště, v roce 2009 byla hlavní tribuna zastřešena a v roce 2012 bylo pod hlavním hřištěm zbudováno víceúčelové hřiště.

Co se týče sportovních výsledků v novodobé historii, kterou můžeme datovat právě od rekonstrukce hřiště do dnešní podoby: v sezoně 2002/2003 mužstvo Olbramovic A postoupilo ze III. třídy do okresního přeboru. Postupové oslavy kvůli tehdejší rekonstrukci probíhaly v bystřickém azylu. Áčko se v OP rychle rozkoukalo a již po dvou letech, v roce 2005 slavilo postup do krajské I. B třídy. V té v sezoně 2006/2007 obsadilo skvělé 4. místo, na které se však nepodařilo navázat a hned v následujícím roce olbramovické áčko sestoupilo zpět do OP. Ten se pak v olbramovicích hrál 5 let, aby v roce 2013 tým, který právě procházel generační obměnou sestoupil do III. třídy. Po dvou letech, v roce 2016, však náš mladý tým dobyl zpět ztracené pozice a vrátil se do Okresního přeboru. Hned od první sezony při svém znovupůsobení patřil SK Olbramovice ke špičce soutěže. Během tří let se pak tým doplnil a dozrál, aby nakonec v roce 2019 OP po 14 letech znovu vyhrál a postoupil do I. B třídy. A jistě ani zdaleka neřekl poslední slovo...