Kopeme za fotbal

     Zahrát si proti Spartě, Slavii, proti Bohemce přímo v legendárním Ďolíčku nebo si zatrénovat pod trenérem Jaroslavem Šilhavým. Na to všechno musíte být většinou reprezentant, případně alespoň solidní fotbalista prvoligové úrovně, který denně trénuje, v týdnu někdy odehraje 2-3 zápasy a na účet mu chodí štědrá výplata. A některým fotbalistům splňujícím uvedená kritéria se to mnohdy stejně nepovede. Ale víte, komu se to povedlo? Kdo si proti pražským "S" opravdu zahrál? Kdo se mohl procházet v útrobách vršovického Ďolíčku a proběhnou po jeho trávníku? Kdo si skutečně zatrénoval pod současným trenérem národního týmu panem Šilhavým? A kdo toho s prvoligovými kluby a trenéry zažil ještě mnohem víc? No přece hráči SK Olbramovice za mohutné podpory svých fanoušků a příznivců! Ptáte se, jak je to možné? Jak se parta amatérů, kteří většinou nehráli vyšší soutěž než okresní přebor, netrénovali víckrát než dvakrát v týdnu a za fotbal nikdy neviděli ani korunu? To vše díky projektu GAMBRINUS KOPEME ZA FOTBAL. Následující text bude shrnutím všech úžasných zážitků, které náš klub díky tomuto projektu mohl prožít. Zážitků, které, troufám si říct, žádný jiný amatérský (a nejspíš ani poloprofesionální) klub v České republice nezažil. Naši fanoušci (ale nejen oni) si je tak budou moci písmem i obrazem opět připomenout. Doufejme také, že následující řádky budou sloužit jako kronika našich nádherných zážitků, které budou stále přibývat. Pojďme tedy na to!

O projektu

Na úvod však nejdříve něco o projektu GAMBRINUS KOPEME ZA FOTBAL. Tento projekt fungující pod patronací největšího tuzemského pivovaru Plzeňský Prazdroj a. s. vznikl v roce 2010 jako součást marketingové kampaně piva Gambrinus, tedy v době, kdy byl Gambrinus rovněž titulárním sponzorem 1. české fotbalové ligy. Na jaře 2010 byla spuštěna pilotní fáze projektu, které se na Liberecku a Jablonecku zúčastnilo 48 týmů. Od začátku sezony 2010/2011 se pak projekt rozběhl celorepublikově ve 13 regionech pro všechny kluby hrající IV. třídu, III. třídu či okresní přebor, tedy 3 nejnižší fotbalové soutěže pořádané v ČR. Náš klub, zastoupený družstvem béčka, hrající IV. třídu, patřil mezi 408 týmů, které se do projektu přihlásily.
     "Fotbal podporujeme především kvůli fanouškům. Ti, co hrají fotbal na nejnižší úrovni, jsou největší srdcaři. Vážíme si jich, stejně jako hráčů Gambrinus ligy a nároďáku," prohlásil při startu projektu tehdejší manažer Gambrinusu Jiří Rákosník. Tehdejší šéf tehdejšího ČMFS Ivan Hašek se zase nechal slyšet: "Vracíme se ke kořenům. Fotbal není jen liga a reprezentace. Fotbal je celonárodní sport a především zábava. Pro úroveň, kde probíhá projekt, to platí dvojnásob. Těší mě také přirozené propojení s Gambrinus ligou." Každý přihlášený klub tehdy automaticky získal sadu dresů a mohl čerpat další výhody členství. Za své reálné sportovní úspěchy a množství vypitého piva Gambrinus získával body, které mohl jednak směnit za různé ceny (např. sudy piva, dárkové předměty ligových celků či vstupenky na prvoligový fotbal) a jednak se díky nim mohl v celkovém bodování mezi všemi účastníky dostat k exkluzivním zážitkům typu trénink vedený ligovým koučem, den strávený v ligovém klubu či zápasem s ligovým klubem.
     Pravidla, bodování, odměny a organizace projektu se během let několikrát změnila, ale základní myšlenka zůstala stejná - vždy šlo o co nejlepší výsledky na hřištích a co největší množství vypitého piva Gambrinus. Zpočátku bylo množství vypitého piva posuzováno podle množství zátek lahvového piva, které se posílaly organizátorům projektu, což poskytovalo velkou možnost zapojení fanoušků. Po cca 2 letech bylo posílání zátek nahrazeno posíláním faktur za nakoupené a vypité sudy piva. Mezi roky 2014-2018 bylo bodování za sportovní výsledky a vypité pivo doplněno o tzv. digitální část, kdy družstva získávala body za fotografie, videa a počet fanoušků na svém profilu na internetových stránkách projektu. Výrazné změny se projekt dočkal v roce 2015, kdy byl poprvé otevřen nejen pro účastníky okresních, ale i krajských soutěží. Dalších výrazných změn se pak dočkal před touto sezonou, 2018/2019. Jak již bylo uvedeno výše, v době startu projektu v roce 2010 byl Gambrinus titulárním sponzorem 1. fotbalové ligy. To platilo do sezony 2013/2014, po které se Gambrinus v podpoře nejvyšší soutěže trochu stáhl, do pozice hlavního partnera, aby právě k sezoně 2018/2019 podporu nejvyšší fotbalové soutěže i fotbalové reprezentace po skandálech s přerozdělováním dotací definitivně ukončil a soustředil se na podporu amatérského fotbalu.
     "Kauzy kolem vrcholového fotbalu a dlouhodobá neochota vedení FAČR udělat zásadní kroky pro zlepšení jeho jména poškozují i nás. Jsme si jistí, že nás fanoušci podpoří, i nadále budeme sponzorovat fotbal na nižších úrovních, kde cítíme skutečnou radost ze hry a férovou,"
zdůvodnil změnu směřování podpory směrem k amatérskému fotbalu marketingový manažer pivovaru Gambrinus Marek Dvořák. 
     Pro sezonu 2018/2019 byly jednak zrušeny makroregiony, které sloužily ke geografickému rozdělení účastnících se klubů, bodování se pak provádělo pro každý makroregion zvlášť; od této sezony spolu soutěží všichni účastníci v jediné celorepublikové tabulce. Dále byla zrušena již zmíněná digitální část. Další velkou změnou, která dokazuje, že to Gambrinus s podporou amatérského fotbalu myslí vážně bylo zavedení grantového programu. Účastníci projektu se mohli v prosinci přihlásit se žádostí na grant sloužící ke zkvalitnění fotbalového zázemí až do výše 40 000 korun (náš klub bohužel v této soutěži neuspěl). 
     V současné době se projektu účastní 680 týmů. Ten náš si v něm již tradičně vede velmi dobře. Po podzimní části je celkově 13. a za své působení prozatím získal příspěvek 5000 Kč na klubové zázemí. Pokud by své pořadí udržel, mohli by se naši hráči a fanoušci těšit na další trénink s elitním českým koučem. Více o projektu, jeho pravidlech, bodování a aktuálním umístění našeho týmu se můžete dočíst na stránkách projektu https://www.kopemezafotbal.cz.
  

     Teď už všichni o projektu Gambrinus Kopeme za fotbal víme dost, pojďme si tedy připomenout naši účast v tomto projektu a všechny zážitky s ním spojené! 

Začátky a trénink se slávisty     

     Náš klub, zastoupený družstvem SK Olbramovice B, působí v projektu od samého začátku jeho celoplošného spuštění na podzim 2010. Jako každý z účastníků jsme i my získali sadu dresů (konkrétně žluto-modrých) s logem projektu, které musí být všem fanouškům béčka důvěrně známy. V těchto dresech také kluci odehráli podzimní zápas IV. třídy proti rezervě Neveklova, na kterém byli přítomni i zástupci projektu, kteří naše hráče v těchto dresech vyfotografovali. Z této fotografie pak vznikl plakát, který s výzvou "Podporuj s kámošema svůj místní klub SK Olbramovice B" několik následujících měsíců "strašil" návštěvníky okolních restaurací a vývěsních ploch

     Našim hráčům to v nových dresech na podzim šlapalo a i díky tradičně velmi silné pivní části jsme se tak na jaře mohli těšit na první velkou výhru v tomto projektu.
    19. 5. 2011 absolvovali naši hráči tréninkovou jednotku pod vedením tehdejších trenérů SK Slavia Praha, pánů Michala Petrouše, Petra Vrabce a Luboše Přibyla. Tato trojice byla doplněna o tehdy ještě hrající slávistickou legendu Stanislava Vlčka, která však plnila "pouze" roli nehrající sportovní hvězdy a všem fanynkám a fanouškům se neúnavně podepisoval. Naši hráči se během cca jedenapůlhodinového tréninku nezastavili, jeho průběh dokonce S. Vlček s úsměvem okomentoval slovy: "Tohle děláme při dvou tréninkových jednotkách, ne při jedné. Ty kluci nebudou asi v sobotu na mistráku ani chodit." (je pravda, že Áčko pak sobotní mistrák proti Struhařovu po bídném výkonu prohrálo 0:1, na druhou stranu Béčko si v derby smlslo na rezervě V. Janovic 4:1). Celý trénink, nesoucí se v přátelské atmosféře, proběhl za krásného počasí a velkého zájmu diváků i médií. Podrobnější průběh tréninku, ohlasy trenérů i našich hráčů si můžete připomenout v oficiálním vyjádření na stránkách Slavia Praha (zde) a v reportáži Benešovského deníku (zde). V ní si stejně jako v naší fotogalerii (zde) můžete prohlédnout spoustu fotografií z vydařené návštěvy slávistických trenérů.

Diváci na Dukle

     Na další zážitek s projektem Kopeme za fotbal jsme si počkali zhruba rok. Tentokrát naší výhrou byla návštěva prvoligového zápasu v dramatickém finiši sezony 2011/2012. 9. 5. 2012 byla naše výprava složena z hráčů, fanoušků a činovníků SK Olbramovice na Julisce v zápase Dukla‑Sparta svědkem definitivní ztráty sparťanských nadějí na ligový titul (který nakonec získal Liberec). Více o zápase v reportáži zde. Závěrem k této akci poznamenejme, že ani jeden z členů našeho zájezdu nepatřil k rozčileným příznivcům Sparty, kteří po zápase ohrožovali sparťanské hráče a jejich autobus.

Křičíme z plných plic: Bohemka z Vršovic

     O další rok později přišel jeden z nejsilnějších zážitků spojených s tímto projektem. 15. 5. 2013 naši fotbalisté vyzvali (tehdy druholigové) Bohemians 1905 přímo na ploše legendárního vršovického Ďolíčku. Za krásného počasí se dva půlhodinové poločasy hrál ofenzivní zápas, který nakonec skončil vítězstvím papírového favorita z Vršovic poměrem 13:0 (8:0). Zápas sledovala i skupinka našich fanoušků, která se však bohužel ani čestné branky našeho týmu nedočkala. I přes porážku však byli všichni naši hráči z možnosti poměřit své síly s prvoligovým týmem, možnosti nahlédnout do útrob proslulého stadionu a zahrát si na jeho "pažitu" bezesporu nadšeni. Navíc jako správný host jsme nepřijeli s prázdnou. Naši hráči a činovníci mezi sebou vybrali symbolických 1905 Kč, kterými jsme přispěli na sbírku "Každá koruna zahřeje", jejímž cílem bylo zbudování vyhřívaného trávníku na stadionu v Ďolíčku. Za tento čin si pak náš klub vysloužil respekt a uznání hráčů a členů klubu a především pak jeho nejvěrnějších fanoušků. Přesvědčili jsme se tak, že nejenom Každá koruna, ale i dobrý skutek zahřeje. Naše návštěva opět neunikla médiím, informovali o ní oficiální stránky klubu Bohemians 1905 (zde), Benešovský deník (zde) a organizátoři z ní pořídili tento videosestřih: 

Na závěr ještě uveďme odkaz na naší fotogalerii (zde) a ohlasy některých účastníků na nezapomenutelné odpoledne ve Vršovicích. 

  • "Projekt Kopeme za fotbal má určitě význam. Kluci aspoň naberou zkušenosti a poznají, že mohou hrát i s profesionály." - obránce vršovického klubu Jan Hauer.
  • "Pro nás to byl spíš takový běhací trénink." - opět obránce domácích Jan Hauer
  • "Říkal jsem, ať hrají jednoduše, ať si to také užijí a ukážou soupeři, že fotbal není tak jednoduchý, jak to třeba vypadá v televizi. Rozhodně jsme ale nechtěli Olbramovicím nic dát zadarmo. - trenér Bohemians 1905 Jozef Weber
  • "Jsme rádi, že jsme v projektu zapojení. Pro kluky z výkonnostního fotbalu je to skvělý zážitek a pro nás příjemná povinnost a popularizace fotbalu. A doufáme, že se příště setkáme s nějakým klubem zase tady v Ďolíčku ale už na gambrinusligovém stadionu." - trenér Bohemians 1905 Jozef Weber (pozn. v době konání zápasu hrál tým Bohemians 1905 ještě II. ligu)
  • "Díky projektu Kopeme za fotbal mají týmy, jako jsme my šanci srovnat se s profesionály nebo navštívit zázemí, kam by se člověk normálně nedostal. A to je super zážitek" - kapitán našeho Béčka Tomáš Helma
  • "Jsme rádi, že nás klub Bohemians přivítal na svém stadionu, a tak když jsme se dozvěděli o sbírce, neváhali jsme přispět." - Karel Vyskočil, předseda SK Olbramovice

V ochozech Edenu

    O rok později nás projekt Kopeme za fotbal opět zavedl do Vršovic, tentokrát ale o dvě stanice tramvaje dál, do slávistického Edenu. Tam jsme na velikonoční pondělí 21. 4. 2014 shlédli zápas Slavia‑Plzeň. Sešívaní, tehdy v hluboké krizi, podlehli svému soupeři 0:2, reportáž ze zápasu najdete zde. S odstupem času tento "mač" působí nesmírně zajímavě. Na lavičce domácích působil trenér Alex Pastoor, na kterého sparťanští fanoušci dodnes s láskou vzpomínají asi stejně vroucně, jako jejich slávističtí kolegové vzpomínají na Andreu Stramaccioniho. I obsazení hostující lavičky je z dnešního pohledu poměrně pikantní. Seděl na ní totiž Dušan Uhrin mladší. Ano, tentýž fotbalový světoběžník, vítěz gruzínské ligy a objevitel Gina van Kessela, který o 2 roky později položil pěknými 5 body v úvodních 4 kolech sezony 2016/2017 základ ke slávistickému titulu, který pak mužstvo získalo pod vedením Jaroslava Šilhavého. Ale zpět do roku 2014. Do něj se datuje zatím poslední sparťanský titul, naopak Slavia byla v této sezoně asi 15 minut od pádu do druhé ligy. Při pohledu na současnou situaci nezbývá poznamenat, že od onoho dubnového dne se toho v obou pražských "S" hodně událo a připomenout si citát Jardy Jágra: "Každý na světě je jednou nahoře a jindy dole."

This is SPARTA!!!

     Pravděpodobně největší zážitek v projektu Kopeme za fotbal náš klub zažil 19. ledna 2015 a pro mnohé naše hráče i fanoušky znamenal absolutní vrchol, kterého jsme v tomto projektu mohli dosáhnout. Pracující si brali dovolenou, vysokoškoláci přehazovali zkoušky a naši nejmenší fandové měli omluvenky ze školy. To co nás mělo čekat, se totiž v životě už víckrát asi nebude opakovat. Ve svém tréninkovém centru na Strahově nás k přátelskému utkání přivítal 36-násobný a v té době úřadující mistr ligy AC Sparta Praha. Zápas s naším týmem byl třetím sparťanským zápasem v zimní přípravě. Na předcházejícím soustředění na Kanárských ostrovech se utkala s PSV Eindhoven a Celticem Glasgow; naši se tak dostali do vcelku důstojné a příjemné společnosti, nemyslíte? Naše výprava si nejprve prohlédla tréninkové centrum a pak už se přesunula do nafukovací haly, kde se na umělé trávě zápas konal. Naši hráči se už rozcvičovali, ale po chvíli svou činnost přerušili a s vytřeštěnýma očima sledovali polovinu soupeře. Na ní se pomalu začali trousit Dočkal, Kadeřábek, Lafata, Krejčí, Brabec a ostatní sparťané. Domácí vedl samozřejmě trenér Vítězslav Lavička, zápasu přihlížel benešovský rodák Jaroslav Hřebík a zápas jako rozhodčí řídil, dnes už bohužel zesnulý, Pavel Srníček. Do hry naskočila Sparta se 7 a naši s 8 hráči v poli. Do vedení šel sice favorit, ale pak Míra Štěpánek po pěkné akci vyrovnal na 1:1. Ve zbytku zápasu se však projevila předpokládaná kvalita soupeře, který nakonec v zápase zvítězil 13:2 (druhý náš gól vstřelil Honza Šíma). Soupeř si však zbytečně nehonil ego, bylo vidět, že (tehdy) celkem mladý kádr Sparty zápas bavil a nebrali ho jen jako nepříjemnou povinnost a naši si tak i proti úřadujícímu mistrovi celkem zahráli. Po zápase proběhlo pozdravení hráčů doprovázené vzájemnými přáními štěstí do zbytku sezony a samozřejmě focení našich hráčů a fanoušků se Sparťany (např. na Lafatu se stála několikačlenná fronta). Všichni přítomní byli velmi ochotní a veškerým žádostem vyšli s úsměvem vstříc. Celá naše návštěva, která se nesla v přátelském duchu, tak byla obrovským zážitkem pro všechny zúčastněné. Dokonce i někteří slávisté při odchodu potichu utrousili, že to "nebylo špatný".
     Zápas se opět těšil zájmu médií, tentokrát mnohem většímu, než naše předchozí návštěva na "Bohemce". Kromě našeho dvorního fotografa Honzy Mikuly (fotogalerie zde), organizátorů soutěže, kteří pořídili tradiční videosestřih (k vidění níže) se na utkání dostavili i zástupci např. České televize a deníku Sport. Naši se tak dostali do hlavní role nejen na zpravodajských serverech sport.cz (článek zde), isport.cz (video zde) ale i v hlavní zpravodajské relaci pořadu Branky, body, vteřiny (video zde).

     Z některých našich hráčů se tak na chvíli stali celostátní mediální hvězdy. Následující řádky jsou pouze zlomkem toho, co během naší návštěvy na Spartě zaznělo do připravených mikrofonů a diktafonů. 

  • "Pro nás to je svátek, hrát se Spartou. Je to super." - kapitán našeho béčka Martin Brejla
  • "Se Spartou si každý asi nezahraje, nám se to povedlo. Prohráli jsme dost, ale to asi nikomu nevadí." - obránce SK Olbramovice Václav Neuberg
  • "Tak určitě, bude to úplně nejvíc, co asi zažiju ve fotbale." - útočník a tiskový mluvčí béčka Václav Dušek
  • "Je to krásný zážitek, hlavně že se mi povedl gól, s tím jsem vůbec nepočítal (...) Já jsem spíš vždycky v zakončení selhával, tak jsem rád, že zrovna tady to vyšlo." - střelec branky proti AC Sparta Praha Miroslav Štěpánek
  • "Já kdybych hrál nižší soutěž, tak bych se chtěl taky potkat se Spartou, nebo s nějakým ligovým mančaftem." - útočník Sparty David Lafata
  • "Hráči k tomu přistoupili zodpovědně, masáže, tejpy a tak všechno." - masér Sparty Tomáš Stránský
  • "Tento zápas máme jako zapracovávací trénink, první po návratu z Kanárských ostrovů (...) Projekt Kopeme za fotbal propojuje výkonnostní fotbal s profesionálním, což je dobře. I když Olbramovice prohrály, myslím, že si zápas s námi užily. Na hráčích je vidět radost z fotbalu." - trenér Sparty Vítězslav Lavička

Z Olbramovic k nároďáku

     Jen pár dnů po našem zápase se Spartou bylo jasné, že naše zážitky s projektem Kopeme za fotbal v roce 2015 zdaleka nekončí. Bylo totiž oznámeno, že díky další výhře v Olbramovicích povede trénink lodivod prvoligového FK Jablonec Jaroslav Šilhavý. K tomu také 1. 6. 2015 došlo. Trenér přijel s předstihem a dobu před začátkem tréninku si krátil přátelskou konverzací s našimi funkcionáři. Samotný trénink byl perfektně připravený, dynamický, prakticky všechna cvičení probíhala s míčem a naše hráče velmi bavil. Pan Šilhavý během něj ukázal, že je skutečný trenér. Bylo na něm vidět, že do Olbramovic nepřijel jen z povinnosti, působil nesmírně přátelsky, sympaticky a usměvavě, během tréninku naše hráče nepřestával hecovat a povzbuzovat a na konci tréninku se ochotně zapojil i do závěrečného fotbálku. Prostě ještě jednou, díky trenére! Na závěr přidáváme tradiční video organizátorů, článek publikovaný na stránkách FK Jablonec (zde), odkaz na naší fotogalerii (zde), několik vyjádření přítomných aktérů a skromnou domněnku, že i zkušenost s tréninkem v Olbramovicích pana Šilhavého nakonec pomohla dostat do trenérského křesla českého národního týmu. 

  • "Jsem unavenej jak pes, musel jsem běhat." - trenér SK Olbramovice Jaroslav Růzha, během této akce doživotně překřtěný na Jaroslava Prouzu
  • "Byl to takovej docela příjemnej kondiční trénink, který jsem absolvoval naposledy před 15 lety, takže jsem si to lehce zopakoval." - příležitostný hráč béčka a ještě příležitostnější účastník tréninků Robert Horák
  • "Jo, supr, supr." - hráč béčka a tehdy ještě nevybroušený řečník Michal Vyskočil
  • "Moc se mi to líbilo. Poznal jsem zase jiný lidi, ty co fotbal dělají z radosti a z lásky (...) Snad jsem je moc neunavil a nebudou na mě naštvaní." - trenér Jaroslav Šilhavý

Byl v Edenu ráj?

     Na velký pátek velikonoční 25. 3. 2016 se svého snu v projektu Kopeme za fotbal dočkali i olbramovičtí slávisté. Díky další výhře jsme mohli k přátelskému utkání vyzvat tým SK Slavia Praha. Naše výprava nejdříve autobusem zajela přímo do útrob Eden Areny (dnes Sinobo Stadium), kde se naši hráči převlékli v kabině pro prvoligové týmy a následně se vyfotili přímo na hrací ploše největšího fotbalového stadionu v České republice. Následně se přesunuli na jedno z tréninkových hřišť vedle hlavního stadionu, kde se přátelský zápas odehrál. Proti našim borcům nastoupili pod vedením Dušana Uhrina ml. např. Pavlenka, Latka, Piták, Hušbauer či Zmrhal. Domácí hráli vcelku naplno (chvílemi možná až moc) a našim hráčům nic nedarovali, přesto naši houževnatě vzdorovali a dočkali se alespoň čestného úspěchu po brance Petra Vyskočila, který tak stanovil celkové skóre zápasu na 12:1. Drobnou kaňkou pak byl pokyn směrem k hráčům Slavie po skončení zápasu, kteří tak byli rychle odvolání zpět do útrob stadionu. Naše výprava tak neměla prakticky žádný čas se s hráči pozdravit či vyfotit, což zklamalo zejména přítomné fanoušky sešívaného týmu. Celá situace patrně pramenila z napjaté atmosféry v klubu, který právě procházel bouřlivou transformací z otloukánka soutěže až v patrně nejlepší český tým současnosti. Navíc atmosféře určitě nepřidala tehdejší, pouze 5 dní stará, porážka 3:1 v derby se Spartou a názorové pnutí v trojúhelníku Jaroslav Šimáně, Jaroslav Tvrdík a Dušan Uhrin ml. (více zde). I přes tuto situaci (která přesto v některých účastnících zanechala drobnou pachuť) byla však návštěva útrob Edenu a možnost poměřit se během relativně krátké doby s druhým pražským "S" nezapomenutelným zážitkem. Na závěr uvádíme odkazy na tradiční video organizátorů (k vidění zde), naši fotogalerii (zde) a dojmy některých účastníků celé akce: 

  • "Já se těším na Latku, protože mu dám housle tam a zpátky." - naše mediální tvář Václav Dušek (nutno poznamenat, že Václavovi se nepovedlo dát Latkovi housle ani tam, ani zpátky a v životní střelecké příležitosti pak selhal tváří v tvář brankáři Pavlenkovi... Snad příště, Václave ;) )
  • "Sympatickej výkon, houževnatej... Bylo tam několik šikovných kluků, většinou postarších." - veterán Slavie Martin Latka
  • "Tak určitě je to pro ně hrozně velký zážitek. Myslím si, že si ho budou pamatovat hodně dlouho. " - naše fanynka Alena Ammerová, provdaná Vyskočilová (pozn. autor: všimněte si rovněž velezkušeného začátku odpovědi)
  • "Nemůžu moc dejchat, ale je to super zápas, užíváme si ho, akorát by mohli kluci ze Slavie trochu zvolnit." - obránce béčka, astmatik a manžel předchozí uvedené Michal Vyskočil (zde si povšimněte, jak Michal oproti rozhovoru po tréninku s J. Šilhavým řečnicky vyzrál)
  • "Výsledek zápasu, nebyl až tak velkým rozdílem, jako jsme byli zvyklí v minulých letech, kdy jsme vyhrávali o 20-30 gólů, což dneska určitě nehrozilo." - trenér brankářů Slavie Radek Černý
  • "Projekt Kopeme za fotbal můžu doporučit všem týmům z okresních soutěží." - brankář SK Olbramovice Michal Malík

V Mladé Boleslavi není jenom Škodovka

Jen zhruba půl roku po utkání na Slavii, konkrétně 4. 10. 2016, náš klub vyjel k dalšímu přátelskému zápasu s prvoligovým týmem. Tentokrát poprvé mimo hranice Prahy, do města automobilů, kde nás přivítal FK Mladá Boleslav. Naše už vcelku ostřílená výprava dorazila na místo brzy odpoledne a návštěvu zahájila důkladnou prohlídkou mladoboleslavského Městského stadionu. Nejprve jsme se dočkali uvítání v tiskovém středisku, kde jsme se z povídání zástupců a krátké videoprojekce seznámili s historií města i klubu. Následovala prohlídka zázemí, zázemí včetně nově zrekonstruované hráčské kabiny s moderní regenerační linkou a návštěva hlavní hrací plochy a tribun stadionu, kde se naše výprava vyfotografovala. Na samotný zápas jsme se pak přesunuli na jedno z tréninkových hřišť v areálu stadionu. Ve dvou půlhodinových poločasech to naši hráči i díky nepříliš početnému kádru neměli jednoduché. Domácí, mj. např. Matějovský, Magera, Přikryl či Chramosta, od začátku ukazovali svou ofenzivní kvalitu, naši obránci často nevěděli, kde jim hlava stojí a naplno hrající soupeř postupně navyšoval skóre. Ale ani boleslavští se nevyvarovali chyb. Jednu z nich pak naplno využil Honza Tůma, který se dostal k samostatnému úniku z půlky hřiště, který s přehledem proměnil a stanovil tak konečné skóre na 19:1. Našim však ani přes vysokou porážku nemizel úsměv z tváří a byli rádi za další nevšední zážitek. Celou návštěvu si pak můžete opět připomenout na videu organizátorů, článku na stránkách FK Mladá Boleslav (zde), v naší fotogalerii (zde) nebo v několika ohlasech přítomných aktérů. 

  • "Slavii jsme dali jeden, Spartě dva, takže dneska by bylo dobrý, kdyby jsme dali 3 góly." - obránce a špatný prorok Martin Vácha
  • "Snažíme se udržovat kontakt s jednotlivýma hráčema, ale jelikož si mění dost rychle pozice, tak se v tom trošku ztrácíme a je to fyzicky dost náročný." - Víťa Kaprálek přímo během zápasu
  • "Ti kluci se snaží, dokonce jsme obdrželi jednu branku, obránci udělali chybu jako hrom a ještě si to schytají." - tehdejší trenér M. Boleslavi Leoš Kalvoda
  • "Chyba obránců Mladý Boleslavi, šel jsem sám na kasu a proměnil jsem. Ale neviděl jsem dozadu, tak nevím, jestli mě nechali." - náš útočník Honza Tůma a jeho odpověď na tradiční otázku: "Jak byste popsal svůj gól?"
  • "Atmosféra před utkáním, v samotném duelu i po něm byla uvolněná a pohodová. Fotbalisté Olbramovic si to i přes vysokou porážku výborně užili." - manažer komunikace mladoboleslavského klubu Jiří Koros

Do třetice trénink

Následující rok jsme absolvovali další trénink s ligovým koučem. 3. 5. 2017 přijel do Olbramovic tehdejší lodivod Zbrojovky Brno, pan Svatopluk Habanec. I když tento trenér někdy v televizi působí jako přísnější bručoun, je to pouze zdání. V Olbramovicích se prezentoval jako veselý, usměvavý a přátelský člověk. Hned po příjezdu si pochvaloval náš areál, během tréninku se nenechal rozhodit ani otrávit (bohužel) malou účastí našich hráčů, trénink měl dobře připravený a naše hráče neustále povzbuzoval a hecoval. Pro všechny zúčastněné tak šlo o další příjemně strávené odpoledne s projektem Kopeme za fotbal. Jak celá akce probíhala a co na ní zaznělo od přímých aktérů, se můžete podívat níže.

  • "Když jsem přijel do Olbramovic, tak mě velice překvapilo zázemí klubu. Dvě perfektně připravené plochy, areál vyloženě sportovní, takže je vidět, že i obec se k tomu staví velice dobře, což je dneska důležité." - trenér Svatopluk Habanec o našem sportovním areálu
  • "Projekt Kopeme za fotbal je strašně super. Nebyl to první trénink s prvoligovým trenérem, který jsme tady absolvovali a každej ten trénink byl výbornej, takže my projekt můžeme hodnotit jenom pozitivně." - obránce SK Olbramovice Martin Vácha o projektu Kopeme za fotbal

Zatím naposledy...

     Zatím poslední velkou akci jsme zažili 30. 8. 2017, kdy nás k přátelskému zápasu na svém stadionu vyzvala FC Vysočina Jihlava. Naše, už dávno ostřílená, výprava zahájila svou návštěvu podrobnou prohlídkou stadionu, včetně VIP sektoru, šaten A-mužstva a chystaného projektu renovace místního stadionu. Pak se všichni hráči převlékli a šlo se na to. Hrálo se za krásného letního počasí, oba týmy byly povzbuzovány hrstkou svých nejvěrnějších fanoušků. Soupeř nám chtěl od začátku ukázat, že i když se teprve nedávno zachránil v první lize, skutečně do ní patří, našim hráčům nic nedaroval a skóre tak zanedlouho už nikdo nepočítal. To se zastavilo na konečném stavu 16:1. Náš čestný úspěch zařídil z penalty Pavel Bartůšek. Na závěr tradičně přidáváme dojmy účastníků, video z celé akce a reportáž na oficiálních stránkách klubu FC Vysočina Jihlava (zde).

  • "Já myslím, že celá akce je dobrá k propagaci fotbalu. Aby i mužstva z nižších soutěží mohla nahlédnout do ligových týmů." - trenér Jihlavy Ivan Kopecký
  • "My sem jedeme v autobuse, pijeme pivo a oni si dávají těstoviny." - náš Václav Dušek popisuje rozdíly mezi hráči nejnižší a nejvyšší úrovně
  • "Jaký je stav už opravdu nevím, určitě je to přes deset gólů... To je jasná penalta tohleto!!!" - rozhovor s Michalem Vyskočilem byl přerušen kvůli aktuálnímu dění na hrací ploše
  • "Nebylo to pro mě nic nového, já jsem obvyklý exekutor penalt, co pamatuju, tak já vždycky dal. Jako to říkal pan Reichel v Naganu, od tý doby pak už nedal, takže já už radši na penaltu nikdy nepůjdu." - úspěšný penaltový střelec Pavel Bartůšek; nutno poznamenat, že my ostatní máme patrně lepší paměť než Pavel a víme jak je to s jeho neomylností :)

     A to je prozatím vše, přátelé. Tohle jsou všechny naše zážitky s Kopeme za fotbal. A co bude dál? Jak už bylo napsáno v úvodu, v aktuálním hodnocení je náš SK Olbramovice po podzimní části celkově 13. a za své působení prozatím získal příspěvek 5000 Kč na klubové zázemí. Pokud by své pořadí udržel, mohli by se naši hráči a fanoušci těšit na další trénink s elitním českým koučem. Jak vše nakonec dopadne můžete sledovat na oficiálních stránkách projektu https://www.kopemezafotbal.cz. Můžete nám samozřejmě pomoci i vy! Prostě jen choďte na fotbal, fanděte (slušně), podporujte a pijte pivo. A další nezapomenutelné zážitky zase přijdou

Zdroje použité při tvorbě této sekce:

Oficiální webové stránky SK Slavia Praha, Bohemians Praha 1905, FK Jablonec, FK Mladá Boleslav, FC Vysočina Jihlava
Benešovský deník
Sport.cz
youtube.com
Česká televize
isport.cz
facebook.com
Plzeňský Prazdroj
aktualne.cz
fotogalerie SK Olbramovice (fotograf Jan Mikula)